Olasz nevezetességek és városok:
Elsőként a városokat szeretném elemezni.
Olaszország leghírhettebb városa Róma. Ez Olaszország fővárosa. A város központként is funkcionál. Olaszország fővárosa, a klasszikus ókori művészetek védőbástyája, az olasz csizma ékszere!
Szerintem már mindenkinek ismert a Római Colosseum neve, ami még ma is a világörökség része.
A Colosseum Róma jelképévé vált már az ókorban és jelképe ma is. Szállóigévé vált a középkori író Beda Venerabilis mondása: „Amíg a Colosseum áll, állni fog Róma, ha elpusztul, elpusztul Róma és a világ is” Valóban az örökkévalóság hangulata árad ebből az 1900 éves monumentális építményből.
Építését Vespasianus kezdte meg, a Domus Auera kertjében ahol egy tó állt. Az épületbe 10.000 köbméter követ építettek be. A Colosseum ellipszis alakú épülete 188 méter hosszú, kereszttengelye 156 méter. Magassága 50 méter, három szintjét tipikus római árkádsor övezte. Az épület fele napjainkban is ép, másik felének belső boltozatai állnak. A Colosseum áll rendületlenül, dacolva az emberekkel és a természeti erőkkel, monumentalitása csak az egyiptomi piramisokkal összehasonlítható.
Az amfiteátrum ötven-hetvenezer nézőt fogadhatott be, arénájában viadalokat, színházi előadásokat tarthattak.A hírhedt gladiátorok ilyen szép környezetben arathatták le győzelmüket és a színházi daraboknak is remek helyszíne egy ilyen gyönyörű, természettel teli építmény. Az olasz történelemtudomány újabban kétségbe vonja, hogy itt a Colosseumban vetették volna vadállatok elé a keresztényeket.
A Colosseum nyitvatartása a nyáron 9-19.30-ig, télen pedig 9-16.30-ig tart. Az utolsó látogatókat a záróra előtt egy órával engedik be. A belépő jegy ára felnőtteknek 13.50 Euro, nyugdíjasoknak és gyerekeknek 1,50 Euro. Rengetegen egy kisebb vagyont adnak egy ilyen régi időket felidéző hely látogatásáért.
A következő egy gyönyörű sétány, ami remekül imitálja a jellegzetes római kultúrák emlékét: Az Anygyalvár.
A Teverén átvezető Ponté S. Angelo jobb parti hídfőjénél álló hatalmas épülettömb eredetileg Hadrianus császár mauzóleuma volt, később a középkor folyamán alakították át erőddé.
Hadrianus a halikarnasszoszi mauzóleum mintájára építtette fel, négyszögű alapépítményen álló, 64 m átmérőjű óriási hengerét régen márványoszlopok övezték. Oldalfalát kívülről márvánnyal burkolták, a tetején emelkedő dombot valószínűleg ciprusokkal ültették be, és efölé magasodott a Hadrianus császár szobra.
Az „Angyalvár" nevet egy középkori monda után kapta: a történet szerint 590-ben a pestisjárvány idején a pápa könyörgő körmenetet tartott, és ekkor megpillantották az emlékmű csúcsán Szent Mihály arkangyalt, aki a járvány megszűntének jeléül hüvelyébe dugta kardját. Az épület márványdíszeit és szobrait még Belizár csapatai tördelték le, hogy az épületet ostromló gótokra zúdítsák. Ezek után várnak használták, a középkor folyamán különböző főuraknak, majd magának a pápának erődjéül szolgált.
Ma katonai és művészeti múzeum található benne, megtekinthető a nagyszerű ókori spirális feljáró, a császárok egykori temetkező fülkéi, fegyvergyűjtemény, az Angyalvár történetének múzeuma, a börtönök, ahol Beatrice Cenci, Cellini, Cagliostro a hírhedt kalandor, és annyi politikai fogoly raboskodott. Ez volt Giordano Bruno börtöne is 5 évig.
A helyreállított Angyalvár lényegében egy másfél évezredes fejlődés, sorozatos átépítés eredményeként vált az Örök Város emblematikus, egyik legismertebb emlékművévé.
Az Angyalvár látogatható turisták számára is, hétfő kivételével minden nap nyitva tart, áprilistól szeptemberig reggel 9-től este 7-ig, szezonon kívül délután 2-ig. A belépőjegy 8 Euro, a 18 éven aluliak számára ingyenes a látogatás.